החלקת שיער - המדריך המלא

לא משנה באיזה סוג החלקת שיער תבחרי, יש כמה דברים שאת חייבת לדעת לפני, אחרי ותוך כדי על החלקת שיער

החלקת שיער - המדריך המלא ()
מאת: קרן אוחיון

מתברר שרוב הנשים הישראליות, הן בעלות שיער גלי ומתולתל ולרוב גם עבה. החלקת שיער, יפנית או ברזילאית, צרפתית או קראטין, היא המענה המושלם לכל אותן נשים המנהלות מאבק יומיומי עם השיער בניסיון להתמודד איתו. כותבת שורות אלה, למשל. במשך שנים ניסיתי להתמודד עם השיער שלי, שהתלבט בינו לבין עצמו מה הוא רוצה להיות כל בוקר - גלי, מתולתל, מקורזל או סתם סורר. פעמים רבות זה נגמר בקוקו וזהו. חיי השתנו, ממש כך, כשגיליתי לפני שנים אחדות את פלאי ההחלקה. מאז, לא נאלצתי יותר להתמודד עם ניסיונות כושלים להחליק את השיער, ליישר אותו או למצוא פתרונות כיצד להוריד את הנפח של השיער. פשוט, לקום בבוקר, להעביר מסרק או מברשת, ולצאת מהבית. שלא לדבר על כך שאפשר לצאת מהמקלחת, ולצאת מהבית, בלי התהליך של פן או מחליק שיער, בלי להתעסק עם תכשירים יקרים. החיים הופכים נוחים וקלים יותר. אני נשמעת כמו פרסומת להחלקה? אני יודעת ואני לגמרי חיה בשלום עם זה, ממליצה בפה מלא.  

החלקת שיער: לכל אחת?

מצד שני, כן לכל דבר טוב יש גם צד שני, החלקה יפנית (וכמוה גם החלקה ברזילאית, צרפתית, קראטין והאחרות) אינה מחזיקה מעמד יותר מחצי שנה. למעשה, אצל נשים שאופי השיער שלהן בעייתי (למשל שיער מקורזל) או אצל נשים שקצב צמיחת השיער שלהן הוא מהיר יחסית, יצטרכו לחדש את ההחלקה לעיתים תכופות יותר. את חידוש ההחלקה מבצע מעצב השיער רק על השורש ולא על כל אורך השערה, וגם המחיר של החידוש הוא כמחצית ממחיר ההחלקה הראשונית. 

 

מעצב השיער יאיר מנדל (יא יא), שגריר "שוורצקופף פרופשיונל", אומר ש"בגדול, תהליך חידוש שורשי השיער הוא למעשה חלק מהתחזוקה השוטפת של ההחלקה. מאחר והשיער שהוחלק לעולם לא יחזור לצורתו המקורית, רק השורשים יצמחו מחדש בצורתם הטבעית (מתוקף ה-DNA). חידוש השורש יתבצע לא פחות מ – 4 חודשים בין חידוש לחידוש". 
 

תהליך ההחלקה הינו תהליך כימי אשר בו משתנה מבנה השערה (הקשרים הגופריתיים נפתחים על ידי חומר ההחלקה וננעלים בחזרה למבנה מחודש שאותו וצרים במהלך התהליך) ממצב של שיער מקורזל עד גלי למצב של שיער חלק עד גלי, בהתאם לרצון בעלת השיער. בנוסף, להבדיל מהחלקות העבר הגסות, כיום ניתן למצוא החלקות המכילות בתוכן חומרי שיקום, הגנה והזנה לשיער כגון: תמצית ענבים, נבט חיטה, קרטין, פרוטאין ועוד, כך שהשיער זוכה גם לטיפול מקיף המשקם ומטפח ואילו הלקוחה יוצאת נשכרת כך או כך.

 

 החלקה יפנית

למי מותר לעבור החלקת שיער?

החלקת שיער מתאימה לכל סוגי השיער, למעט שיער דק במיוחד או דליל במיוחד. החלקות מסוימות מתאימות גם לנשים בעלות שיער צבוע. מעצבי שיער נוטים להימנע מלהמליץ לבצע החלקה יפנית על שיער מובהר, גוונים וחומרי הבהרה.


"החלקה יפנית שומרת על הברק הטבעי של השיער ומוסיפה לו רכות ותנועה והכי חשוב שומרת על מראה טבעי", אומר מעצב השיער שחר מלכה, שגריר "שוורצקופף פרופשיונל". "ככלל, אני בעד החלקה יפנית כשהיא מתאימה לאישה המבקשת לעשות אותה. יחד עם זאת חשוב לזכור כי ההחלקה הינה טיפול קבוע ובלתי הפיך ויש לבצע אותה לאחר אבחון מקצועי מלא, הן ברמת התאמת ההחלקה למבנה הפנים והן בהתאם לסוג וטיב השערה".

 

למי אסור לעבור החלקת שיער?

חל איסור חמור לבצע החלקה למי שעברה תהליך של סברה, קליאופטרה או חינה. 


גם שיער מובהר מאוד (שעבר כבר מספר רב של הבהרות) המכיל שפע של גוונים (מ 40% ומעלה) לא נבצע החלקה, כי שיער מובהר לרוב יהיה שיער פגום ושביר, דבר שההחלקה עשויה להאיץ.
אי לכך ובהתאם לזאת, ניתן להתייעץ עם מעצב השיער בנוגע לשיטות טיפול אחרות המקובלות בשיער פגום ומובהר העשויות לשקמו.

יתרונות החלקת שיער

 • החלקה מתאימה לבעלות שיער גלי עד מתולתל, ישנם מקרים בהם ניתן להשתמש בהחלקה להורדת נפח.
 • ההחלקה מעניקה שיער רך ונעים למגע.
 • ניתן להתאים את רמת ההחלקה לפי בקשת הלקוחה, משמע, לקוחה המעוניינת בהחלקת השיער לכדי "מקלות" או "קרשים" תקבל את מבוקשה, בדיוק כשם שלקוחה המעוניינת בהחלקה ליצירת מראה טבעי, או החלקה משיער מכווץ לשיער גלי.
 • גם אחרי ההחלקה ניתן להמשיך ולצבוע את השיער או לעשות גוונים. תהליכים עמוקים מסוג הבהרה וגוונים מומלץ לעשות במספרה ולא בבית.

חסרונות החלקת שיער

בעלות שיער מקורזל וקשה יצטרכו לעשות חידוש לעיתים קרובות, הואיל והניגודיות בין השורש הטבעי לקצוות החלקים יורגש יותר, מאשר אצל נשים בעלות שיער גלי שעוברות החלקה.  

 

החלקה יפנית

איך מתבצע תהליך החלקת שיער - שלב אחרי שלב 

1. שלב ההגנה 

הכנה והגנה על השיער באמצעות ספריי מיוחד שמאזן ומתקן את השכבה החיצונית של השערה (קוטיקולה). מומלץ לשימוש לפני הטיפול, בכדי להשיג תוצאות חלקות ואחידות.

 

2. יישור באמצעות קרם החלקה

תהליך ההחלקה בטכנולוגיית איחוי בחום, בעל תרכובת חלבוני משי לברק אולטימטיבי. מתאים לרוב סוגי השיער.

 

3. ייצוב

תחליב לייצוב תוצאות התהליך ושמירה על השיער המוחלק. תחליב הנטרול מקבע את תוצאות ההחלקה בצורה אחידה ומושלמת. מוכן לשימוש מיידי.

 

4. מסכה

המסכה שומרת על שיער בריא, חזק, גמיש ועם ברק טבעי. מכילה תרכובת ויטמינים לבנייה מחדש של השערה. מומלץ לשימוש בסלון לעיצוב שיער ובבית לשימור תהליך ההחלקה.

 

5. חפיפה וייבוש בפן

 

איך לשמור על החלקת שיער

לצורך הצלחת ההחלקה באופן מלא, חשוב מאוד, להישמע להמלצות של מעצב שיערך במיוחד בכל הקשור ל- 48 השעות שלאחר ההחלקה, כגון: לא לאסוף את השיער ולא להרטיב אותו בכלל. לא להניח על השיער משקפי שמש, גם לא קשת או סרט לשיער וגם לא ללפף את השיער מאחורי האוזניים. השיער אמור להישאר גולש חופשי ומשוחרר כדי שחומרי ההחלקה ייטמעו ויינעלו בו בצורה הטובה ביותר.

 

טיפים שישמרו על תוצאות החלקת השיער בימים הראשונים אחרי התהליך:

 • במשך 3 ימים לא לחפוף את השיער
 • במשך 10 ימים לא לאסוף את השיער, לא לשים סיכות וכדומה.
 • יש להימנע ממקומות לחים.
 • אם ברצונך לצבוע את השיער - עשי זאת רק לאחר 10 ימים מיום ההחלקה.
 • לספורטאיות – קחו בחשבון שפעילות גופנית אינה באה בחשבון בימים שאחרי ההחלקה.

 איך להאריך את משך החלקת השיער

על מנת לשמר את חיי ההחלקה, חובה להשתמש בשמפו נטול גופרית, מלחים ומקציפים כימיים למיניהם ומסכה המותאמת להחלקות (מעצב השיער ישמח לייעץ לך על כך).

המוצרים הללו, המיועדים לשיער שעבר תהליך החלקה, מותאמים במיוחד מבחינת החומציות (PH) העדינה שהשיער זקוק לה . בנוסף, יש להשתמש בטיפות סרום העוטפות את סיב השערה, מונעות החרפה של קצוות מפוצלים ומקנות לשיער גמישות ורכות ללא הרגשת שמנוניות.

דבר נוסף וחשוב מאוד היא התספורת. לאחר ההחלקה ניתן לראות בבירור חלקים פגומים של השיער, אותם כדי לגזור בתספורת מתאימה. 

לסיכום: טיפים שישמרו על תוצאות החלקת השיער

 • השתמשי בשמפו ללא מלחים וללא מקציפים כימיים, מתוצרת חברה מוכרת ואיכותית.
 • לפני ואחרי טבילה בים/בריכה יש לשטוף את השיער במים מתוקים מיד לפני ומיד אחרי. פעולה זו תרכך את הבסיסיות הקיימת במלח ובכלור ובכך תמזער את הנזק האופציונאלי לשיער המוחלק.
 • במצב של חפיפה לשמש – להשתמש בספריי המגן על סיב השערה ומשמש כמסנן קרינה מפני קרני ה- UV.  

החלקת שיער

כמה עולה החלקת שיער?

טווח המחירים הרחב (מאוד) של ההחלקות ושלל הקופונים הפזורים ברשת האינטרנט ראויים לבדיקה מעמיקה. זכרו שלפעמים "הזול עולה לנו ביותר". אם מחיר ההחלקה נמוך (כ-500 שקלים למשל), זה אמור להדליק אצלכן נורה אדומה שתהבהב בחוזקה. החומרים בהם משתמשים בהחלקה יקרים יחסית לחומרי טיפול אחרים והידיים שמבצעות את התהליך אמורות להיות של מומחים שמיומנים, למדו והתמחו בתחום. כל אלה מביאים לכך שמחיר החלקה איכותית ומקצועית יעמוד על 1500 עד 3000 שקלים. חידוש החלקה (רק על השורשים) יוזיל את המחיר בצורה משמעותית. 

בבואנו לבחור את שיטת ההחלקה ומעצב השיער שיבצע אותה מומלץ לברר מה טיבם של חומרי ההחלקה ועד כמה מקצועי יהיה התהליך, לבחור בחברה מוכרת וידועה, לשאול ולחפש המלצות. מניסיוני: אין כמו לראות חברה שאת יודעת שהשיער שלה היה כמו השיער המקורי שלך ולברר באיזו שיטה היא השתמשה. 

 

אצל מי מומלץ לעבור החלקת שיער? 

אחרי כל האמור לעיל, מובן כבר שהחלקת שיער היא תהליך שאסור בתכלית האיסור לעשות בבית או במספרה לא מוכרת שאנחנו לא יודעים עליה דבר. חובה עלינו לקחת ברצינות את נושא בחירת מעצב השיער שיטפל לנו בשיער, ולא ללכת לחובבן. 

 

 

בהכנת הכתבה השתתפו מעצבי השיער: שחר מלכה, שגריר "שוורצקופף פרופשיונל" ויאיר מנדל (יא-יא), מדריך ב"שוורצקופף פרופשיונל". 

 

צילומים מתוך קולקציית Essential Look לסתיו-חורף 2012-2013, באדיבות: "שוורצקופף פרופשיונל".

 

עוד מBello:

החלקת שיער אידיאלית לפני החתונה

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)
   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל