מתיחת פנים - המדריך המלא ()

מתיחת פנים - הניתוח ומהלכו

במהלך ניתוח מתיחת פנים מותחים אך ורק את שריר הצוואר, את שרירי הפנים לא מותחים. הנה כל הפרטים על הניתוחים השונים אזורי החתך והצלקות הנסתרות, שלבי הניתוח, ההרדמה ושלל עצות והמלצות

רוצה להתייעץ עם מנתח פלסטי מומחה למתיחת פנים?
מלאי פרטים אלה ו-3 מומחים יצרו עמך קשר בהקדם.
מאת: ד"ר חיים קפלן

בפרק הקודם של המדריך המלא לניתוח הרמת פנים, דיברנו על ההחלטה לעשות ניתוח ועל ההכנה אליו.

 

סיפרנו גם שעד לפני כחמש שנים נטו רוב המנתחים למתוח את עור הפנים לכיוון האוזניים. בשנים האחרונות הנטייה היא לשלב בין הרמת העור לכיוון הרקות ומתיחתו לכיוון האוזניים, הכל בהתאם לצורך. ההגדרה המקובלת למתיחת פנים היא "מתיחה והרמה של החצי התחתון של הפנים ושל הצוואר".

 

הסברנו שבמהלך מתיחת פנים מותחים אך ורק את שריר הצוואר. את שרירי הפנים לא מותחים. יותר מזה: אף אחד לא נוגע בהם בכלל. ודבר חשוב נוסף, שימי לב: העפעפיים והמצח לא שייכים להגדרה הזו. אז נכון שאפשר ללכת מראש על ניתוח משולב שכולל מתיחת פנים, ניתוח עפעפיים והרמת מצח וגבות, אבל זהו ניתוח משולב ולא מתיחת פנים רגילה.

 

מתיחת פנים - סוגי ניתוחים  

 

הרמת פנים קלאסית 

חתך ארוך מהפאה (בצידי הפנים) לאורך האוזן, מאחורי האוזן, ולתוך השיער. יעיל במיוחד לטיפול בפנים ועודפי עור בצוואר (לעיתים יש להוסיף חתך תת סנטרי).

 

 

הרמת פנים בחתך קצר 

שיטה בה חוסכים את הצלקת מאחורי האוזן, מושכים את הרקמה התת עורית על ידי 3 תפרים בצורת לולאה, ומכווצים את הצלקת בחלק האחורי של האוזן.

 

מיני הרמת פנים 

חתך קצר יחסית תוך הפרדת עור מוגבלת ביותר 2-3 ס"מ ומתיחה חזקה של העור ותת עור. יתרון הגדול של ניתוח זה הוא בזמן הריפוי הקצר, אך האפקט של ההרמה לא נשמר לאורך זמן ולעיתים הכיוון של ההרמה לא אידיאלי.

 

 

איפה מתבצע החתך בניתוח מתיחת פנים? 

החתך מתחיל באזור הרקה. ממנה הוא יורד לאורך קידמת האוזן, נכנס אליה, יוצא ממנה ומקיף את בדל האוזן, עולה מאחורי האוזן עד למחצית הגובה שלה, ואז נכנס לתוך השיער שמאחורי האוזן.

 

חתך דומה מתבצע גם ליד האוזן השנייה כמובן. לפעמים אפשר להסתפק בחתך קצר יותר, שאינו עולה מאחורי האוזן ונכנס לקו השיער. יתרונו הוא בכך שהוא חוסך את הקטע שבין האוזן לשיער העורף, שהוא דווקא זה שמתרפא ונראה פחות טוב ויפה.

 

לפעמים מוסיפים חתך קטן שיוצא מקדימת האוזן לכיוון פיאת הלחי ומשם באלכסון קל כלפי מעלה (באורך של כ - 3.5 ס"מ) לאורך קו השיער. ברוב המקרים יש לבצע חתך קטן (כ- 3 - 4 ס"מ) נוסף באזור שמתחת לסנטר. זאת, כדי שאפשר יהיה להגיע אל השרירים והשומן בחלק האמצעי של הצואר.

 

 

שלבי ניתוח הרמת פנים

 

ראשית, מפרידים את עור הפנים והצוואר. דרך החתכים ניתן להגיע עד לקפל המפריד בין הלחי לשפה העליונה (אותם קמטי הבעה) וגם לקפלים שנוצרים בין צידי השפה התחתונה לסנטר. רק אחרי הפרדת העור אפשר להתחיל לעבוד.

 

השלב הראשון בניתוח מתיחת פנים 

מתמקד בשיפור מראה הצוואר. דרך החתך ניתן להגיע לכל רוחב הצוואר, להרחיק את עודפי השומן ולהדק את שריר הצוואר לקו האמצעי של הצוואר. במקרים שבהם מיתרי הצוואר בולטים מאוד, יש צורך לבצע חתכים בשריר הצוואר. החתכים האלה משחררים את השריר ומרפים אותו, ובכך מבטלים את המיתרים שאופייניים לצוואר מזדקן.

 

השלב השני בניתוח מתיחת פנים  

אחרי מתיחת שרירי הצוואר עוברים למתוח את הרקמה התת עורית של הפנים, שהיא בעצם המשכו של שריר הצוואר. את הרקמה הזו מותחים גם לצדדים וגם כלפי מעלה ומסלקים או מקפלים את עודפי הרקמה שנוצרים. זה השלב שבו, אם צריך, מותחים את מרכז הפנים (אזור הלחיים).

 

את המתיחה הזו אפשר לעשות או דרך החתך שליד האוזן או דרך חתך נוסף שמתבצע בתוך הפה, מעל השיניים העליונות. כך או כך, דרך חתך ליד האוזן או דרך חתך בתוך הפה, הפעולה היא זהה: בעזרת תפרים מקבעים את הרקמות התת-עוריות שבאזור הזה לכיוון המצח, וכך מתקבל מראה של לחי גבוהה ומלאה יותר.

 

השלב השלישי בניתוח מתיחת פנים  

חשיבותו של השלב הזה נמדדת לא רק בכמות עודפי העור המסולקים אלא גם בכיוון ההוצאה שלהם. חשוב למתוח את העור בצורה כזאת שמרב המתח יהיה באיזורים המסוגלים לקלוט אותו, אבל לעשות זאת מבלי לגרום לעיוות או התרחבות הצלקות באזורים שנראים לעין. כך למשל, עדיף למתוח יותר לכיוון אחורי האוזן (המסוגל לקלוט את המתח) מאשר לכיוון קידמת האוזן (שם הצלקות נראות לעין). סילוק העור העודף מסתיים כשמתקבל מראה של עור מתוח, ללא קפלים, עם שיפור ניכר במראה הצוואר, בקו הלסת ובקפל שמחבר בין האף לשפה.

 

לקראת סיום הניתוח משתדלים לתקן ולשמר את קו השיער במקומות שבהם בוצע החתך. כלומר, לשמור על מראה אסתטי של פיאות הלחיים וקו השיער שמאחורי האוזן.

 

סיום ניתוח מתיחת פנים 

תופרים את החתכים בעדינות בעזרת חוטי ניילון דקיקים, כשבאזורי השיער ובאזורים המוסתרים נסגרים החתכים באמצעות סיכות מתכת.

 

 

אם כבר מתיחת פנים, אפשר לשלב עוד הליכים? 

ניתן לשלב ניתוחים בפנים ולעשות הרמת צוואר פנים, עפעפיים, מצח ואפילו פילינג קל או מוגבל - מה שנקרא Full Face Lift.

 

 

אל תמתחי את הגבולות  

אי אפשר למתוח בלי סוף. גבול המתיחה קשור ביכולת אספקת הדם לעור. עור מתוח מדי לא יוכל לקבל אספקת דם ויינמק. לכן, מתיחה טובה היא פשרה בין הרצון לקבלת עור מתוח לבין יכולתו של הגוף לעמוד בשגעונות האסתטיים שלנו.

 

בעניין הזה של גבולות מתיחת העור יש עוד נתון שצריך לקחת בחשבון והוא שככל שהעור יותר אלסטי כך תתקבל תוצאה (מתיחה) יותר טובה. כדי להבין את פירוש המושג אלסטי נסי לדמיין גומי. מה קורה כשמותחים אותו? הגומי, שהוא חומר אלסטי, שומר על המתח שנוצר בו ונשאר מתוח. כך בדיוק קורה גם כשמותחים עור אלסטי: הוא נמתח, ונשאר מתוח.

 

ומה לגבי עור שאיבד מהאלסטיות שלו? הוא כבר דומה יותר בתכונותיו לפלסטלינה. כלומר, כשמותחים אותו הוא אמנם נמתח, אבל להבדיל מהגומי האלסטי, הוא לא נשאר מתוח ויציב. בעור הפנים קורה בדיוק אותו דבר: אפשר למתוח עור שאינו אלסטי (כזה שכשאת צובטת אותו בעדינות הוא לא מיד חוזר למקומו), אבל אחרי כמה חודשים יאבד חלק מהמתח הזה, ועור הפנים ייראה כאילו הוא זקוק לעוד מתיחה קטנה.

 

מה עושים? דנים על כך עם הרופא ולוקחים בחשבון, מראש, שבמקרים בהם העור הוא יותר פלסטי מאלסטי יהיה צורך בניתוח מתקן שיוכל להתבצע מספר חודשים אחרי הניתוח הראשון. על הניתוח הזה, שהוא קטן יותר מהניתוח הראשון, כדאי לחשוב במונחים של חלק מאותו עניין. לא כטעות, או כפאשלה, אלא שלב ב' ידוע מראש.

 

מה את צריכה לדעת על הרדמה בניתוח מתיחת פנים  

ניתוח מתיחת פנים נעשה בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית עם הרגעה תוך ורידית.

 

בשני המקרים מתבצע הניתוח בנוכחות רופא מרדים. למה? בגלל שמדובר בניתוח ארוך יחסית, בגלל מספרן הרב של זריקות ההרדמה ובגלל שגילן הממוצע של המנותחות הוא יחסית גבוה, ובדרך כלל הן נמנות על קבוצת אוכלוסייה פחות בריאה.

 

במקרה של הרדמה מקומית ניתנות זריקות ההרדמה רק אחרי שחומרי ההרגעה התוך ורידית מתחילים לפעול. הזריקות ניתנות לאורך קו החיתוך המתוכנן וכן באיזורים שבהם מפרידים את העור והשומן: בצוואר, בסנטר, בלחיים.

 

הרדמה זה כואב? 

כן, מעט. מה זה מעט? כמו זריקה של רופא שיניים ואפילו פחות. חומרי ההרגעה שניתנים עוד קודם לכן, מעבירים את ההזרקות האלה בקלות יחסית.

 

 

האם ניתוח מתיחת פנים מחייב אשפוז? 

מחייב לא, כי באופן עקרוני אחרי שש שעות אפשר ללכת הביתה. אבל, רצוי בכל זאת להתאשפז ללילה אחד. בעיקר כדי שבשעות הראשונות שלאחר ההרדמה תהיי תחת פיקוח.

 

 

כמה זמן נמשך הניתוח? 

בין שעתיים לארבע שעות.

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)

בעולם האסתטיקה של bello תמצאו מידע עדכני ואמין אודות כל הקשור לעולם האסתטיקה: הסרת שיער, הגדלת חזה, מנתחים פלסטיים, ניתוחים פלסטיים, טיפולי קוסמטיקה, שאיבת שומן, הסרת משקפיים, הלבנת שיניים ועוד. אם החלטת לעשות טיפול אסתטיקה אצל קוסמטיקאית או ניתוח פלסטי אצל מנתח פלסטי הגעת למקום הנכון. אתר bello מביא מאמרים, כתבות ומדריכים על כל תחום בעולם האסתטיקה והקוסמטיקה.
באתר תמצאו מידע מקיף ומגוון שמובא קוסמטיקאיות, מנתחים פלסטיים ומומחי אסתטיקה בכירים.

הסרת שיער בלייזרהלבנת שינייםחזההורדת שיערמנתח פלסטיקוסמטיקאיתניתוחים פלסטייםבוטוקסטיפולי קוסמטיקהפילינגעיצוב גבותרפואה אסתטית

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל