מתיחת פנים - המדריך המלא ()

מתיחת פנים - החלמה וחזרה לשגרה

הניתוח עבר בשלום, הפנים חבושות והמראה בהחלט לא מלבב. מתי מסירים את התחבושות ומתחילים לראות תוצאות, ומה בדבר התפרים? האם אפשר להתקלח, מתי אפשר לחזור לעבודה, להתעמל ולחזור לשגרה ומהן תופעות הלוואי? הנה כל התשובות

רוצה להתייעץ עם מנתח פלסטי מומחה למתיחת פנים?
מלאי פרטים אלה ו-3 מומחים יצרו עמך קשר בהקדם.
מאת: ד"ר חיים קפלן

בפרקים הקודמים במדריך המלא לניתוח מתיחת פנים עסקנו בהרחבה בהחלטה ללכת על ניתוח מתיחת פנים (במקום פילינג או בוטוקס שהם טיפולים פולשניים פחות), התעכבנו על שלבי הניתוח ועמדנו על הסיבוכים האפשריים. כעת, נדבר על שלבי ההחלמה והחזרה לשגרה.

 

נתחיל בחשוב מכל - מייד אחרי ניתוח מתיחת פנים נראים רע. בניגוד לטיפולים קוסמטיים, שאחריהם את נראית במיטבך מייד בסיום הטיפול, בניתוחים פלסטיים המראה שניבט אליך מייד אחרי הוא ממש לא מלבב. מצד שני, כדאי לך לזכור שהשפעתם של טיפולים קוסמטיים היא קצרת טווח ואילו תוצאותיו של ניתוח פלסטי נשארות לשנים רבות.

 

אחרי ניתוח מתיחת פנים: כל הפרטים

 

הפנים כתחבושת 

כשתתעוררי מההרדמה תמצאי את עצמך חבושה בסגנון "בבושקה", כשתחבושת עוטפת את פנייך סביב המצח, הלחיים והלסת. ברוב המקרים ישאיר המנתח גם שני נקזים (צינורות ניקוז) שיצאו מהאזור שמאחורי האוזן, אחד בכל צד. תפקידם של אלה יהיה לנקז את עודפי ההפרשה והדם והם יישארו במקומם למשך 24-48 שעות.

 

באותן שעות יהיה עלייך להקפיד גם על תנוחת השכיבה שלך: כל חלק הגוף העליון שלך אמור להיות מורם. כדי לא לייצר קיפולים בצוואר המנותח יצטרך ראשך להיות מורם, ללא כיפוף בצוואר. הרמת הגוף מיועדת למניעת הצטברות נוזלים בפנים.

 

 

מתיחת פנים זה כואב?

לא. ממש לא. עד כדי כך לא כואב, שהופעתו של כאב היא סימן אזהרה שיכול לשקף דמם פתאומי או זיהום. במקרים כאלה יופיע כאב בצד אחד של הפנים בלבד, ויש ליידע מייד את הרופא המטפל אודותיו.

 

 

תופעות מיוחדות אחרי ניתוח מתיחת פנים

לא מרגישים כאב. מה שכן מרגישים זו הרגשה של לחץ (חנק) קל בצוואר הנובע ממתיחת השרירים בצוואר. כדי לא להיכנס לפאניקה, זכרי שמדובר בהרגשה. ההרגשה אמורה להיות לא נעימה, אבל  את לא אמורה להרגיש שאת באמת נחנקת. ההרגשה הזו יכולה להימשך עד שבועיים. אחר כך קורים שני דברים שמעלימים אותה: את מתרגלת והשריר מאבד קצת מהמתח הראשוני שלו.

 

 

מתי אפשר ורצוי להתחיל ללכת אחרי ניתוח מתיחת פנים? 

ברגע שאפשר. כמה שעות אחרי הניתוח, ובתקווה שאת כבר בלי סחרחורות, בחילות וכדומה, כדאי מאוד שתרדי מהמיטה. למה? כדי שמחזור הדם יתחיל לעבוד מה שימנע סיבוכים מיותרים כמו קרישי דם ברגליים למשל. אם זה נכון אחרי ניתוח לב, וזה נכון, ודאי שזה טוב ומומלץ גם אחרי ניתוח מתיחת פנים.

 

 

איך תיראי אחרי שיסירו את התחבושות? 

עדיין רע. הפנים נפוחות, בעיקר באזורים המנותחים, נראות מתוחות מדי ויש גם סימנים כחולים של שטפי דם תת-עוריים המופיעים בדרך כלל יותר באזור הצוואר. וזה עוד לא הכל: ביומיים הקרובים עתידים הפנים שלך להתנפח עוד יותר.

 

 

טבעי שיהיו לך פנים נפוחים אחרי אחרי ניתוח מתיחת פנים 

זה קורה בגלל תהליך דלקתי נורמלי שהוא חלק מתהליך הריפוי.

 

הגוף, שספג טראומה לא קטנה בניתוח, מתגייס להגן על עצמו באמצעות הגברת זרימת הדם וגיוס של תאי דם לבנים ועוד מרכיבים שתפקידם להגן על הגוף. ריבוי של תאי דם לבנים יוצר מה שאנחנו קוראים דלקת, אלא שהדלקת הזו נקראת דלקת נורמלית. כלומר, זה איננו זיהום אלא תהליך טבעי שנועד לעזור לגוף לתקן את עצמו.

 

במהלך התהליך קיימים בגוף יותר נוזלים, אספקת דם גדולה יותר, ומה שאת רואה זו נפיחות. ביום השלישי אחרי הניתוח הנפיחות הזו מגיעה לשיאה. אחרי השיא מגיע השיפור והוא נמשך בהדרגה. הנפיחות יורדת כלפי מטה, מאזור הלחיים לכיוון אזור הצוואר העליון, ולאט לאט תוך כמה שבועות היא נעלמת לגמרי.

 

 

לא נעלמו כל הקמטים אחרי אחרי ניתוח מתיחת פנים 

בשלב שבו יהיו עדיין פנייך נפוחים הם ייראו כאילו עברת גם פילינג. כלומר, ללא כל קמט, כולל הקמטים העדינים. הקמטים העדינים האלה יופיעו שוב כאשר הנפיחות תרד. השינוי הדרמטי במראה הפנים יישאר, וכמוהו גם שינוי בצורתם למבנה צעיר יותר. אך הקמטים העדינים יחזרו להופיע.

 

 

דבק ביולוגי: שאלי את הפלסטיקאי שלך 

ניתן להקטין את הנפיחות ושטפי הדם לאחר הניתוח ע"י שימוש בדבק ביולוגי בזמן הניתוח, או במוצר חדש הנקרא (PRP (PLETLETS RICHED PLASMA שהוא ערבוב של דבק ביולוגי עם טסיות הדם (טרומבוציטים - גופיפי קרישה) המרוסס מתחת לעור לפני סוף הניתוח. אמצעי נוסף הוא ארניקה מונטנה הניתנת ככדורים לפני הניתוח ולאחריו.

 

 

האם מותר להתקלח ולחפוף ראש לאחר ניתוח מתיחת פנים? 

בהחלט כן, ואת הראש אפילו רצוי לחפוף כל יום אחרי הניתוח. ככלל כדאי שתדעי שצלקות מתרפאות יפה יותר בסביבה נקייה ולא בזו שיש בה לכלוכים והפרשות. ואכן, את רוב החתכים הניתוחיים מומלץ לנקות עם מים וסבון.

 

 

אפשר להתאפר אחרי ניתוח מתיחת פנים? 

יומיים-שלושה אחרי הניתוח אפשר להשתמש במייק-אפ, אבל לא על התפרים. חשוב להשתמש במייק-אפ שקל להסירו ושהורדתו לא תדרוש שפשופי עור מיותרים.

 

 

פרקטיקה נשית: טיפים לימים שאחרי ניתוח מתיחת פנים 

בשבועות הראשונים אחרי הניתוח בחרי ללכת רק בחולצות מכופתרות. גם שמלות שנרכסות מקדימה מומלצות (למשל, שמלות החולצה שאופנתיות כל כך בימים אלה). כך או כך, בשום פנים אל תלבשי אף בגד שצריך להעביר דרך הראש: לא חולצות גולף, לא סווטשירט, לא טי-שירט, ולא שום בגד אחר שכדי ללבוש אותו את צריכה להעביר דרכו את הראש. למה? כדי שלא תפגעי בטעות בתפרים שמאחורי האוזניים, וכדי שלא תמצאי את עצמך עם אוזן שותתת דם, שתלויה על בלימה.

 

 

מוותרים על העגילים - אחרי ניתוח מתיחת פנים 

שחררי את העגילים לשישה שבועות לפחות. גם בגלל שאת יכולה לקרוע לעצמך את תנוך האוזן בקלות רבה (לפעמים אין לך שם תחושה, זוכרת?) וגם בגלל שמאחורי האוזן שלך יש כרגע מתח רב, שהרי שם הסתירו לך את התפרים, ואין שום סיבה לגרום לתקלות מיותרות.

 

לא לועסים מסטיק אחרי ניתוח מתיחת פנים 

אל תלעסי מסטיק במשך שבועיים. כן, כן. גם אם זה נשמע לך אידיוטי. תנועות הלעיסה יכולות להוסיף מתח לחתכים שמאחורי האוזניים, ולהפריע לתהליך הריפוי.

 

 

מוציאים את התפרים

 

הוצאת התפרים מתבצעת בדרך כ-7 ימים אחרי ניתוח מתיחת פנים.

 

משקמים את הפנים 

אחרי שמוציאים את התפרים אפשר ורצוי לבצע מסז'ים לימפטיים העוזרים לסילוק מהיר יותר של הנפיחות.

 

 

מהו עיסוי לימפטי? 

כלי הלימפה הם מערכת של צינורות עדינים הנמצאים בכל מקום בעור ותפקידם לנקז את הנוזלים הבין תאיים. מכלי הלימפה מועברים נוזלים אלו לצינורות קצת יותר גדולים, מהם לבלוטות הלימפה האזוריות, ומהן לדם.

 

תוך כדי החתכים המבוצעים במהלך ניתוח נפגעים כלי לימפה. יש להם אמנם איכויות של זנב זיקית, וגם צינורות לימפה פגועים משתקמים עם הזמן, אבל בינתיים מצטברים בגוף נוזלים שגורמים לנפיחות.

 

אפשר להקטין את הנפיחות הזו, בעזרת עידודם של כלי הלימפה שלא נפגעו. ובעברית: בעזרת מסג' לימפטי. המסג' הזה נעשה בידיים מיומנות. כלומר, אצל מסז'יסטיות שלמדו את המלאכה. להבדיל ממסז' רגיל, שפועל על השרירים, המסז' הלימפטי הוא עדין יותר, והוא גם מכוון לפי כיוון זרימת הלימפה.

 

 

חזרה לשגרה לאחר ניתוח מתיחת פנים

 

אפשר לחזור לעבודה כשבוע עד שבועיים אחרי הניתוח ניתן לחזור בהדרגה לפעילות נורמלית, תלוי במאמץ הכרוך בעבודה. את המאמצים הפיזיים (סחיבת ארגזים מהסופר למשל) עדיף שתשאירי לאחרים למשך חודש לפחות.

 

 

כושר ופעילות גופנית  אחרי ניתוח מתיחת פנים 

כשבועיים אחרי הניתוח ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית, אך לא להרבות בפעולות הכרוכות בהורדת הראש אל מתחת לגובה המותניים. כעבור ארבעה עד שישה שבועות לאחר הניתוח תוכלי לעשות הכל.

 

 

תופעות לוואי  אחרי ניתוח מתיחת פנים 

התופעה השכיחה ביותר אחרי ניתוח מתיחת פנים היא ירידה בתחושה באזור הלחיים, הצוואר העליון והאוזניים. זה קורה אצל כל המנותחות, והפלסטיקאים מתייחסים לכך כאל תופעת לוואי ולא כאל סיבוך.

 

באיזו רמה תחול ירידה בתחושה? אם ילחצו על הלחיים שלך - תרגישי, אבל אם ילטפו אותך בעדינות - לא תרגישי כלום.

 

במקרה של ניתוח משולב, הכולל גם מתיחת פנים וגם מתיחה של המצח, גם הקרקפת שלך תהיה חסרת תחושה. הירידה בתחושה עשויה להימשך על פני מספר חודשים. חשוב לדעת את זה מראש כדי לא להיבהל ובעיקר כדי להפנים כללי זהירות. כשאין תחושה ואין כאב שיתריע מפני סכנה, גם חימום השיער בזמן צביעתו ואפילו ייבוש שלו בפן יכולים להיגמר בכוויות.

 

 

זה נושר: נשירת שיער אחרי ניתוח מתיחת פנים 

בפעם הראשונה שאת חופפת את ראשך אחרי הניתוח: כמות מכובדת מאוד משערך עומדת לנשור. חלק מהשערות שתמצאי על רצפת המקלחת הורדו כבר בעצם במהלך הניתוח (יחד עם קטעי העור שנכרתו) אבל נשארו דבוקות לקרקפת, ועכשיו הן יורדות. חלקן האחר נושר בגלל שזה מה שקורה אחרי ניתוח: יש נשירה מוגברת של השיער.

 

הבשורות הטובות הן שהשיער יצמח בחזרה. הבשורות הפחות טובות הן שזה יקח לו כמה חודשים. אז מה עושים? יודעים את זה מראש, מחכים שיצמח, משנים תספורת או משתמשים בינתיים בתוספת שיער לחיזוק המקומות החלשים.

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)

בעולם האסתטיקה של bello תמצאו מידע עדכני ואמין אודות כל הקשור לעולם האסתטיקה: הסרת שיער, הגדלת חזה, מנתחים פלסטיים, ניתוחים פלסטיים, טיפולי קוסמטיקה, שאיבת שומן, הסרת משקפיים, הלבנת שיניים ועוד. אם החלטת לעשות טיפול אסתטיקה אצל קוסמטיקאית או ניתוח פלסטי אצל מנתח פלסטי הגעת למקום הנכון. אתר bello מביא מאמרים, כתבות ומדריכים על כל תחום בעולם האסתטיקה והקוסמטיקה.
באתר תמצאו מידע מקיף ומגוון שמובא קוסמטיקאיות, מנתחים פלסטיים ומומחי אסתטיקה בכירים.

הסרת שיער בלייזרהלבנת שינייםחזההורדת שיערמנתח פלסטיקוסמטיקאיתניתוחים פלסטייםבוטוקסטיפולי קוסמטיקהפילינגעיצוב גבותרפואה אסתטית

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל