ניתוח אף - המדריך המלא ()

איך נראים לאחר ניתוח אף

איך נראים לאחר ניתוח אף, מתי מורידים את הגבס, מה אסור לעשות לאחר הניתוח ומתי נראה את התוצאה הסופית? כל התשובות במדריך המלא לניתוח אף

רוצה להתייעץ עם מנתח פלסטי מומחה לניתוח אף?
מלאי פרטים אלה ו-3 מומחים יצרו עמך קשר בהקדם.
מאת: מערכת בלו

ניתוח אף מוגבל לגיל מינימום. רצוי מאוד שנשים שמעוניינות בניתוח אף יוודאו כי חלפו לפחות שנתיים מהופעת המחזור הראשונה, מה שאומר שטווח הגילאים המומלץ בקרב נערות הינו החל מגיל 14 לפחות. בקרב גברים הגיל המומלץ הוא 16. הסיבה לדרישת סף זו נעוצה בשל סיום משוער של הגדילה הפיזיולוגית. עם סיום תהליך צמיחתו של האף יהיה ניתן להבטיח שהתוצאה הסופית שתתקבל בניתוח תישאר קבועה. שוב, הסיבה נעוצה במטרה להשיג תוצאה קבועה, ומגבלת הגיל הינה בשל עיקרון זה בלבד ולא בשל מגבלה רפואית.  

 

ניתוח אף הוא אחד מהניתוחים הוותיקים בעולם הפלסטיקה. המטרה העיקרית היא לשוות לאף החדש מראה טבעי ומותאם לפנים של המנותח, מבלי שתוצאות הניתוח ייראו מלאכותיות (כמו במקרה הידוע של מייקל ג'קסון).

 

הגיעו מוכנים לפגישת הייעוץ עם המנתח ובידיכם כל השאלות שאתם רוצים לקבל עליהן תשובות. הרופא ישאל לרצונותיכם, יבדוק מה מפריע לכם ומה הציפיות שלכם מהניתוח. הוא יבדוק את התחום הנשימתי ויבחן מה סוג הניתוח שיש לבצע. רופאים רבים משלבים בניתוח פעולות לשיפור הנשימה עקב בעיה ידועה מראש או כטיפול מונע להופעת קושי נשימתי לאחר הניתוח.

 

היכן מתבצע ניתוח אף?

  

ניתוח אף מתבצע בבית חולים. הניתוח אמו להתבצע על ידי מנתח, פלסטיקאי מומחה בעל ניסיון רב בתחום.

 

מה עושים בניתוח אף?

  

הניתוח מתבצע דרך הנחיריים. הרופא מתקן את מבנה השלד הפנימי של האף המיועד, הכולל את העצמות והסחוסים. בדרך כלל הרופא לא אמור לגעת בעור האף.

 

אילו שיטות קיימות בניתוחי אף?

  

השיטה המקובלת היא ניתוח אף שמתבצע דרך הנחיריים ולא משאיר סימנים וצלקות כלפי חוץ. שיטה נוספת, פחות שכיחה, נקראת "ניתוח אף פתוח" והיא נחשבת למורכבת יותר. אחוז הסיבוכים בשיטה זו גבוה יותר, לכן חשוב לבחור רופא מומחה ומיומן ויש להיזהר כפליים בטרם תקבלו החלטה. בשיטה זו בדרך כלל משתמשים אם האף דורש תיקון נזק או לאחר תאונות ופציעות.

 

מהו ניתוח אף פתוח?

  

ניתוח אף פתוח מתבצע כשיש עיוות או חוסר סימטריה של קצה האף. בניתוח זה מתווסף חתך מבחוץ, לרוחב העמודית, החלק רך אשר מפריד בין הנחיריים. חתך זה מאפשר למנתח להרים את העור של האף ולראות את הסחוסים. הרמת עור האף וגילוי הסחוסים לעין מאפשרת למנתח לבנות אותם נכון יותר. הצלקת שתישאר תמוקם באזור הנחיריים.

 

הרדמה בניתוח אף

  

ההרדמה מאפשרת למנתח לבצע את הניתוח מבלי שתחושו כאב. ההחלטה על סוג ההרדמה חייבת להיות משותפת לך ולרופא המנתח. את הניתוח אפשר לבצע גם תחת הרדמה מקומית (עם הרגעה תוך-ורידית) וגם תחת הרדמה כללית. חשוב מאוד שתבררו כיצד תעברו את הניתוח ומי הרופא המרדים שיטפל בכם. זכרו שזו זכותכם המלאה לשאול.

 

  

שתי אפשרויות להרדמה:

  

 • ניתוח אף בהרדמה מקומית - ניתוח בטשטוש עמוק מחייב הימצאות רופא מרדים בחדר הניתוח. את חומר ההרדמה מזריקים מסביב להיקף האף ובתוכו, לאחר שההרגעה התוך ורידית פועלת. 
  האם זה כואב? כן, אך רק למשך כמה שניות.

 • ניתוח אף בהרדמה כללית - האדם מורדם כולו ואינו מרגיש דבר כיוון שאינו בהכרה) גם הוא מחייב הימצאות רופא מרדים בחדר הניתוח. כך לא תזכרו כלל את הפעולה בחדר ניתוח ותתעוררו רק בחדר ההתאוששות.

 

כמה זמן נמשך ניתוח אף?

  

בין שעה לשעתיים תלוי מהו סוג הניתוח ומידת הכשרת המנתח ומיומנותו.

  

האם יש צורך באשפוז?

  

רוב מנותחי האף אינם זקוקים לאשפוז לאחר הניתוח. בישראל קיימת המלצה של משרד הבריאות לאשפז למשך לילה את המנותח, כיוון שניתוח אף נוגע לדרכי הנשימה. לכן, ממליצים לבצע השגחה בת יממה על המנותח על מנת להימנע מסיבוכים אפשריים לאחר הניתוח.

 

מה אפשר לשפר בניתוח אף?

 

בדרך כלל, אדם העובר ניתוח אף לשיפור המראה, מבקש להקטין את אורכו או ליישר גבנונים או ליישר אף שמכונה "נשרי". גם לביטחון העצמי חלק חשוב בתוצאה הסופית - כיוון שאף נאה שהמטופל מרוצה ממנו, תורם לביטחון העצמי. 

 

 

איזה שינויים אפשר להשיג בניתוח אף?

 • שינוי גודלו של האף (הגדלה או הקטנה).

 • הצרת האף. הפיכתו של אף רחב לאף צר. הפעולה יכולה להיעשות באזור גב האף, בקצהו, באזור הנחיריים, או בכל האזורים גם יחד.

 • יישור האף. מדובר ביישור גב האף ויישור ה"גיבנת" שעליו.

 • יצירת שקע בשורש האף. המקום המצוי בין הגבות למקום שבו האף מתחיל נקרא שורש האף.

 • שינוי הזווית בין האף לפה. בפעולה זו אנו מגדילים את הזוית בין קצה האף לשפה העליונה.

 • עיצוב קצה האף. ניתן לעדן את קצה האף ולהתאימו לפרצוף.

 

שיפורים בריאותייים בניתוח אף

 • תיקון סטייה במחיצה של האף. המחיצה היא "קיר" עשוי סחוס שמפריד בין חלקי האף. מחיצה שאינה ישרה גורמת לבעיית נשימה ולעתים לעיוות הנראה לעין באף. פעמים רבות פונים אנשים לניתוח אף כדי לפתור את בעיית הנשימה ולפתוח את "מעבר האוויר" באמצעות יישור המחיצה.

 • ניתוח לצורך הקטנת קונכיות האף. תפקיד הקונכיות בתוך האף הוא ללחלח את האוויר שאנו נושמים ולסננו. הקטנת הקונכיות נעשית על מנת למנוע מהן להתנפח בשל אלרגיות למשל, ובעקבות התנפחות זו לגרום לקשיי נשימה. ניתוח אף הוא פתרון לבעיה זו ומאפשר חזרה לחיים תקינים ולהקלה בנשימה. 

 

 בחירת מנתח האף

 

ראשית חשוב לוודא שמדובר במנתח פלסטיקאי מומחה. חשוב לבדוק מה הניסיון של הרופא והאם לקוחותיו מרוצים ממעשי ידיו. לא כל מנתח בקיא בניתוחי אף ולכל מנתח "קילומטראז'" וניסיון משלו. בפגישתך עם המנתח חשוב לציין בפניו כל מה שמפריע לך באף ולהקשיב היטב לשיחה. לא להתבייש לשאול שאלות, עדיף להיראות בור ועם הארץ מאשר לשקוע אל תוך בור של אי ודאות ואי בטחון. 

 

מי לא יכול לעבור ניתוח אף?

 

חשוב לשתף את הרופא בכל נתון הקשור לבריאותך הפיזית והנפשית, כדי שתדעו שניכם אם מצבך מתאים לביצוע הניתוח ומה האפשרות לעמוד בסיבוכים או באכזבות. יש לספר לרופא אם אתם סובלים מאלרגיות, הצטננויות תכופות או הרפס באזור הפה והאף, ולדווח לו על כל תרופה שנוטלים או רגישים אליה. פציינט הנוטה ללקות בהרפס ואלרגיות מחייב מתן תרופות עוד לפני הניתוח. במצב של אלרגיה, הצטננות או הרפס פעיל לא מנתחים בשום פנים ואופן. אפילו קיומם של פצעונים על החוטם עלול להביא לדחיית הניתוח.

 

מה מרגישים אחרי ניתוח אף?


לאחר הניתוח ובימים הראשונים שלאחר הניתוח מרגישים שהאף סתום. בסיום הניתוח מכניסים טמפונים לתוך האף לספיגת הנוזלים. לאחר שמוצאים אותם מן האף יש תחושת הקלה אך תחושת האף הסתום עדיין נשארת. מה עושים? נושמים דרך הפה.

 

  

איך נראים לאחר ניתוח אף?

 

האף יהיה מכוסה בגבס (עד לקו הגבות), העיניים יתנפחו, והנחיריים, כאמור, סתומים בטמפונים. אם הניתוח עירב גם שבירת עצם האף, תופיע נפיחות של האף, של השפה העליונה ושל העפעפיים העליונים והתחתונים.

 

גם שטפי דם עלולים להיווצר ולהופיע בעיקר מסביב לעיניים והם יתגברו לאחר יומיים שלושה מיום הניתוח עצמו. יתכן גם דמם מהאף. בקיצור, אם רציתן להתחתן יום למחרת או להשתתף באירוע נוצץ רווי צלמים, זה לא ממש יהיה רעיון טוב.

 

  

מתי מורידים את הגבס ואת התפרים?


את הגבס מורידים כעבור שבוע ימים. התפרים שבהם בדרך כלל משתמשים הם מהסוג הנספג, שנעלם מעצמו. במידה ויש תפרים בנחיריים מוציאים אותם ביום שבו מורידים את הגבס.

 

  

הורידו את הגבס, איך אני נראה כעת?

 

מה שניבט אליך מן המראה אינו המראה הסופי. ייקח זמן עד ששטפי הדם ייעלמו לחלוטין והנפיחות תרד לאיטה, עד שיהיה ניתן לראות את האף בצורתו הסופית. שימו לב שלא תמיד בתהליך ההחלמה תהיה סימטריה בין שני הצדדים של האף והפנים. הנפיחות באופן טבעי תופיע יותר בשעות היקיצה בבוקר.

 

  

מה עושים לאחר הניתוח?


בשבוע הראשון רצוי לשכב על הגב כשהראש מורם ונתמך בכמה כריות. אפשר ללכת ולשבת כרגיל אך בזהירות. אפשר לנקות בעדינות את הפנים מסביב לגבס ולאחר שהוא יוסר ניתן לנקות בזהירות גם את אזור האף.

  

 

מה אסור לעשות אחרי ניתוח אף?

 • סובלים מנזלת? אין לקנח ואין לשים טיפות אף. נגבו קלות את האף בספיגה עדינה באמצעות טישו רך. ניתן לטפטף אל תוך האף מי מלח - אך יש להיוועץ תחילה עם הרופא.

 • לחטט באף - יש להימנע מכל מגע עם האף ועם הנחיריים.

 • להימנע מחשיפה לשמש ישירה ומחשיפה לחום אשר עלולים להגביר את הבצקת ולגרום להופעת שינויים פיגמנטריים על הפנים.

 • מרכיבים משקפיים? כל עוד הגבס על האף, אין בעיה להרכיב משקפיים, אך לאחר הסרת הגבס אסור להרכיב משקפיים במשך ארבע שבועות כדי למנוע לחץ על עצם האף.
  אנשים שאין להם עדשות מגע יכולים להשתמש בטריק ולהצמיד ולהדביק את גשר המשקפיים אל המצח בעזרת פלסטר.

 • אסור להתאמן במשך שמונה שבועות לאחר הניתוח, כולל פעולות של כיפוף הגוף כלפי מטה.

 

בכל ניתוח עלולים לצוץ סיבוכים אפשריים, והרופא המנתח שבחרתם אמור לפרט אותם בפניכם, כבר בשיחת ההיכרות (שיחת הייעוץ) איתכם, בטרם סגרתם את פרטי הניתוח. אחרי שהמנתח פורס בפניכם את כל האפשרויות, תהליך ההחלמה והסיכונים, אתם צריכים לקחת לעצמכם את הזמן לשקול היטב את הניתוח, בטרם תחליטו אם אתם באמת רוצים להיכנס אל חדר הניתוחים.

 

אם הניתוח מתבצע על ידי מנתח בעל מוניטין וניסיון רב שנים בתחומו הרי שהסיכוי לסיבוכים הינו קטן, אך עדיין קיים. חשוב שתישאלו את הרופא המנתח לגבי אחוזי הצלחותיו ואל תתביישו לחקור בנוגע לסיכויים לאי הצלחת הניתוח. זוהי זכותכם ואם אתם חשים שהרופא משדר אי אמינות התרחקו ממנו מייד ופנו לאחר.

 

 

ניתוח אף מתקן

ניתוח אף מתקן זה הוא מסובך יותר כי צריך לתקן את מה שהתקלקל ולכן יש לבחור היטב מי מבצע את הניתוח, שנחשב למורכב יותר מהניתוח הראשון. לפני ניתוח אף מתקן יש לדון עם המנתח באופן מדויק על כל העיוותים שנוצרו ולהחליט איזה מהם מתקנים. צריך לקחת בחשבון שבניתוחאף מתקן, יתכן ויהיה צורך לקחת סחוס מהמחיצה או מהאוזן לצורך תיקון האף. ישנם תיקונים בהם ייעשה שימוש בהזרקות חומרי מילוי כגון קולגן לשקעים שנוצרו או לבסיס האף. החומר נשאר באזור המוזרק למעלה משנה.

 

 

האם משלמים על ניתוח אף מתקן?

 

רוב המנתחים לא גובים תשלום עבור הניתוח המתקן ומחייבים את הפציינט לשלם עבור הוצאות חדר ניתוח בלבד. בכל מקרה, חשוב לברר אם זאת המדיניות של המנתח שלכם כבר במהלך פגישתכם הראשונה איתו, וכמובן לפני שאתם חותמים על מסמכים ולפני כניסתכם אל חדר הניתוח. הפתעות תשאירו לימי הולדת, לא לזמן ניתוח.

 

אם הקאתי לאחר הניתוח, מה לעשות?

 

אם לאחר הניתוח הקאת דם לפתע, אין סיבה להילחץ. כנראה שהדם שהצטבר במהלך הניתוח טפטף לגרון והוא מחפש לצאת החוצה. בכל זאת, מומלץ לפנות אל הרופא לקבלת הנחיות.

  

מה עושים עם הגלדים (שאריות דם שנקרש)?


הגלדים מהווים מטרד לא נעים, תקועים בתוך האף ומפריעים לנשום.

איך מנקים אותם? בקשו מהרופא שינחה אתכם כיצד בדיוק לנקות. סביר להניח שהוא יסביר לכם שניתן לסלקם בעזרת מקל עם צמר-גפן שטבול במי חמצן (3%), בעזרתו מפרקים בזהירות רבה את הגלדים התקועים בפתח הנחיר. לאחר מכן טובלים מקלון נוסף, נקי, במשחת וזלין, כך מרככים את הגלדים ואז ניתן להסירם בקלות. חשוב לזכור שאין לנקות מעבר לאזור הנראה בברור בפתח האף.

  

מה מרגישים לאחר ניתוח אף?

לאחר הניתוח תרגישו חוסר תחושה בקצה האף שנמשך בין ארבעה שבועות למספר חודשים. בנוסף קיימת בצקת, שיוצרת נפיחות מוגברת וחולפת תוך מספר שבועות.

  

 

מתי נראה את התוצאה הסופית של ניתוח אף?

 

תוצאה סופית תיראה כעבור מספר חודשים עד שנה לאחר הניתוח. אם ידרשו תיקונים לביצוע הם יועלו לדיון בחלוף שנת ההסתגלות. כעשירית מהמנותחים זקוקים לתיקון כזה או אחר כדי להגיע לתוצאה הנחשקת. זהו אחד הניתוחים בעולם הפלסטיקה שדורשים הכי הרבה תיקונים. מכיוון שבמהלך הניתוח המנתח לא רואה ממש את התוצאה הסופית, הוא רק יכול לשערה.

 

בנוסף, במהלך הניתוח המנתח חותך רקמות ואלו עוברות תהליך ריפוי משל עצמן שיכול לשנות את הצורה של האף. לכן, חשוב לפנות אל מנתח מומחה בעל ותק רב בתחומו, כך שיוכל לצפות מראש כיצד יראה האף ולהפחית את הסיכויים בתיקונים נוספים לאחר הניתוח. 

 

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)

בעולם האסתטיקה של bello תמצאו מידע עדכני ואמין אודות כל הקשור לעולם האסתטיקה: הסרת שיער, הגדלת חזה, מנתחים פלסטיים, ניתוחים פלסטיים, טיפולי קוסמטיקה, שאיבת שומן, הסרת משקפיים, הלבנת שיניים ועוד. אם החלטת לעשות טיפול אסתטיקה אצל קוסמטיקאית או ניתוח פלסטי אצל מנתח פלסטי הגעת למקום הנכון. אתר bello מביא מאמרים, כתבות ומדריכים על כל תחום בעולם האסתטיקה והקוסמטיקה.
באתר תמצאו מידע מקיף ומגוון שמובא קוסמטיקאיות, מנתחים פלסטיים ומומחי אסתטיקה בכירים.

הסרת שיער בלייזרהלבנת שינייםחזההורדת שיערמנתח פלסטיקוסמטיקאיתניתוחים פלסטייםבוטוקסטיפולי קוסמטיקהפילינגעיצוב גבותרפואה אסתטית

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל