מטווינה עד אבנים חמות: מדריך העיסויים

לעיסוי הולכים לא רק כשנתפסים השרירים. איך תדעו מה העיסוי המומלץ ביותר עבורכם? קבלו את המדריך השלם

מטווינה עד אבנים חמות: מדריך העיסויים (ספא פסטורל בכפר בלום; צילום צחי ירון)
מאת: מערכת בלו

מטיפולים אורתופדיים רפואיים כמו טווינה, שיאצו ועיסוי רקמות עמוק עד טיפולים משחררים פיזית ונפשית כמו מסאג' שבדי, ארומתרפי או אבנים חמות - איזה טיפול יעשה לכם הכי טוב? איך תדעו מה הטיפול המתאים לכם ביותר? כל הפרטים במדריך המקיף שלנו. 

 

מרוץ החיים, הישיבה הממושכת מול מחשב, התזונה והכושר... שתמיד נדחק לפינה. כל אלו עושים את השרירים שלנו תפוסים, כואבים ויוצרים חסימות אנרגטיות ועשויים להתפתח לדלקות ומצוקות פיזיות אחרות.

 

תחילתו של העיסוי כשיטה המסייעת ברמה הנפשית וברמה הפיזית רפואית בתרבויות הודו וסין העתיקות. כיום קיימים כ-150 שיטות וסוגי עיסוי המבוססות על מגע לשם הרפיה והריפוי. השיטות נחלקות לתחומים שונים (רפואי והומאופטי) ולמטרות שונות ובבסיס כל אחת מהן פילוסופיה עתיקה או פיתוח, תוספות ושיפורים של שיטות עתיקות.

 

עיסוי או מסאג' הוא דרך נפלאה להשתחרר מהמועקות והחסימות ולהעניק לגוף איזון ותחושת ויטאליות, אך לא רק. שמירה על איזון וזרימה נכונה של אנרגיה מחזקת את מערכות הגוף, משפרת את זרימת הדם וכתוצאה את זרימת החמצן. עולם טיפולי העיסוי, הספא והמסאג' מתפתח לעין שיעור בשנים האחרונות, קיימים מומחים ומטפלים רבים בשיטות שונות, טכניקות ופילוסופיות עתיקות ולעיתים אנחנו לא ממש יודעים מהו העיסוי שלנו.

 

כדי להגיע לשיטה הטובה ביותר עבורכם, בין אם היא שרירים תפוסים ובין אם מדובר בבעיה אורתופדית או פיזית אחרת, לפניכם מדריך העיסוי השלם הכולל שיטות רפואיות ושיטות הומאפטיות, מטווינה עד עיסוי ארומתרפי, עיסוי רקמות עמוק עד אבנים חמות.

 

השיטות נחלקות לשני תחומים עיקריים:

 

עיסוי רפואי

שיטות עיסוי המתמקדות בעיקר בצד הפיזיותרפי במטרה להביא לשיקום או הקלה בריאותית. טכניקות העיסוי הרפואי עובדות על השלד והרקמות הרכות, השלד, מפרקים, בלוטות לימפה וגידים כל זאת במטרה להביא לחידוש רקמות כתוצאה מפציעה, הקלה בכאבי גב, צוואר וברכיים ובעיות אורתופדיות כמו פריצת דיסק ולטיפול בדלקות גידים. כמו כן עיסויים רבים מטפלים במיגרנות ולחץ דם גבוה ומתירים מתחים נפשיים.

 

עיסוי הומאופטי:

שיטות עיסוי מתחום הרפואה המשלימה שעיקרן התמקדות בפן הנפשי והפסיכולוגי, לשחרור מתחים, תחושת ויטליות, רגיעה והנאה. עיסויים אלה אינם מתמקדים בבעיה רפואית אך עשויים למנוע מחלות ובעיות שנוצרות על רקע עומס נפשי.

 

מה העיסוי שלך: השיטות השונות ומטרתן

  

טווינה - הפיזיותרפיה הסינית

השיטה התפתחה בסין של לפני יותר מ-3000 שנה. עיקר הטכניקה מתבססת על דחיפה ומשיכה, כפי שנגזר משמה, טווינה פירושו: TUI - משיכה, ו-NA - דחיפה. 

 

זוהי שיטה טיפולית, המתבצעת בלבוש מלא ללא שמנים, העובדת לעומק השרירים. היא יעילה במיוחד בפתרון והקלת בעיות אורתופדיות כמו: פריצת דיסק, כאבי גב, צוואר או ברכיים וכן לטיפול בדלקות בגידים ובפרקים. מעבר לבעיות אורתופדיות, שיטת הטווינה יעילה לטיפול במיגרנות, לחץ דם גבוה, מתחים נפשיים, נדודי שינה ואפילו בבעיות חוזרות ונשנות של עצירות. עוד על טווינה.

 

 

 

 

 

רפלקסולוגיה:

תיאוריית הרפלקסולוגיה מניחה כי לכל איבר בגוף קיים ייצוג בכף הרגל. כל איברי הגוף עפ"י התיאוריה משתקפים (רפלקס = השתקפות) על כף הרגל האנושית. עפ"י צפייה בכף הרגל ומגע יכול המטפל לקבל אינפורמציה לגבי מצבו הרפואי של המטופל. מפת הרפלקסולוגיה הוצגה לראשונה בשנות ה-30 של המאה הקודמת ע"י יוניס אינגהאם, אחות ופיזיותרפיסטית, אשר פיתחה מפה מיוחדת המציגה היכן על כף הרגל מיוצג כל איבר בגוף. כך למשל קצה בוהן כף הרגל מייצג את המוח ושאר האצבעות את הסינוסים.

 

האבחון הרפלקסולוגי מתבסס על מידת הנוקשות של האזור הרלוונטי בכף הרגל וכן על סמך רגישותו לקור, לחום, ליובש וללחות.

 

הרפלקסולוגיה מקלה ומטפלת הן בפן הרפואי והן בפן הנפשי. ראשית במצבי סטרס ומתח ותוצריהם כמו עייפות ונדודי שינה, שרירים תפוסים, מיגרנות וכאבי ראש. וכן במצבי כאב שאינם נובעים ממחלה או פציעה ומקלה לאין שיעור בבעיות ותסמונות מערכת העיכול כמו: עצירות, גזים, מעי רגיז, חילוף חומרים ובעיות הקשורות בבלוטת התריס.

 

שיאצו:

"שי" או "SHI"  = אצבע , "אצו" או " ATSU" = לחץ.

 

הפירוש מדבר בעד עצמו, ואכן הטיפול מתבצע בעזרת לחיצות על הגוף (בנקודות שונות לאורך המרידיאנים) בעזרת האצבעות, אך לא רק. בשיאצו עושים שימוש בכף יד מלאה, מרפקים וברכיים. הטיפול מרגיע ונעים ופעמים רבות ישנו שימוש ברוטציות של הגפיים ונענוע הגוף כולו.

 

טיפול השיאצו בצורה המסורתית מתבצע בלבוש מלא ועל מזרון רחב.

 

השיאצו יעיל במגוון בעיות קליניות כגון בעיות של שלד ויציבה ומחלות הנובעות ממתח נפשי, ואף כטיפול תומך בבעיות מורכבות יותר. אחוז גבוה מהפונים לטיפול שיאצו מגיעים בשל בעיות בגב תחתון וקושי בתנועה, ומעידים כי כבר לאחר שלושה טיפולים הם מתחילים להרגיש בשינוי. לרוב ימליץ המטפל על סדרה של 6-8 טיפולים, אולם המלצה למספר הטיפולים ותדירותם תלויה מאוד במצב המטופל. עוד על שיאצו

 

 

   

 

 

עיסוי תאילנדי:

רבים מכנים את העיסוי תאילנדי "יוגה לעצלנים", "יוגה טיפולית", "עיסוי יוגה" ועוד מיני הטיות וביטויים. ואכן בעיסוי זה משולבים אלמנטים חזקים של האסנות (התנוחה היוגית). הפילוסופיה מאחורי העיסוי התיאלנדי נשענת על הרפואה הסינית ובעקרונות היין-יאנג להשגת איזון אנרגטי פיזי ומרגוע לנפש.

 

עיסוי תאילנדי הוא עיסוי חזק ועמוק, מתבצע על מזרון כשהמטופל לבוש בגדים נוחים. העיסוי משלב לחיצות עם מתיחות במטרה להביא לשחרור כאבים, מתיחה והארכת שרירים, הנעת מפרקים לשיפור טווח תנועה.

 

העיסוי מצוין כרפואה מונעת המחזקת את המערכת החיסונית. ניתן להגיע באמצעותו לשיפור היציבה, הגמשת השרירים, הזרמת הדם והאנרגיה ותחושת רעננות. כמו כן העיסוי מצוין להרגעת הנפש, ושחרור מתחים ולחץ. עיסוי נמשך בדרך כלל בין שעה וחצי לשעתיים וניתן לשלב עמו גם שיטות אחרות, בהתאם למצבו של המטופל וטווח הטיפול של המטפל.

 

עיסוי רקמות עמוק:

שיטה טיפולית המתמקדת בשכבות העמוקות של רקמות השריר. העיסוי ייחודי לאזור הבעייתי של תנועה או כאב שהמטופל מדווח עליו, וברוב המקרים יהווה סדרה של טיפולים כדי להגיע להצלחה.

 

בסיבי רקמות השריר, החיבור והרצועות מצטברים לחצים ומתחים, שרירים חסומים אלו מונעים מעבר של חמצן וחומרים מזינים והופכים להיות כר נחל להתפתחות דלקות. מטרתו של  עיסוי רקמות עמוק היא להגמיש את הרקמות, חידוש זרימת הדם ומעבר החמצן ובכך ולשחרר לחצים כרוניים בגוף, התכווצויות ורעלנים.

                    

העיסוי כאמור מתמקד באזור עליו מדווח המטופל כאזור בעייתי, ניתן לבצע את העיסוי באזור הגב התחתון או העליון, צוואר ושכמות וכן עיסוי גולגולת, פנים וצאוור, עיסוי ידיים, רגליים, אגן ושרירי חזה בעיקר לסובלים מקשיי נשימה. במהלך העיסוי המטפל ידריך את המטופל כיצד לנשום וישלב עבודה על מרידיאנים וצ'קרות כדי להביא להצלחה מירבית של הטיפול ושחרור המועקות הפיזיות והנפשיות ברקמות השריר.

 

עיסוי רקמות עמוק הוא עיסוי טיפולי אינטנסיבי, ומטפל ביעילות בכאבים כתוצאה מפריצת דיסק ומכאובים אורתופדים אחרים, לאחר הטיפול המטופל יחוש הקלה פיזית אך גם רגיעה נפשית. מפאת אינטנסיביות העיסוי הוא איננו מתאים לבעלי לחץ דם גובה, סוכרת או מחלות כלי דם. כמו כן הטיפול איננו מתאים לנשים הרות.

 

 

 

 

 

עיסוי שבדי

העיסוי השבדי נכלל במשפחת העיסויים ההוליסטיים והדגש העיקרי בו בהיבט הפסיכולוגי: להרגעות הנפש, שחרור עומס נפשי ולחץ ובהיבט הרוחני. העיסוי מתבצע ללא בגדים, בשילוב שמנים ובאווירה נינוחה ומרגיעה, אורכו בין שעה לשעה וחצי.

 

עיסוי שבדי איננו עובד על הרקמות העמוקות ולעומק השרירים, ואיננו נועד לטיפולים ולבעיות אורתופדיות כמו שיטת הטווינה. עם זאת, לעיסוי השבדי השפעות חיוביות על כל מערכות הגוף כפועל יוצא של הרגעות הנפש וכתוצאה מהטיפול עצמו. מעבר להרגעות הנפש, עיסוי שבדי מסייע לריפיון ושיחרור שרירים, להמרצת מחזור הדם, ניקוי רעלים, זירוז חילוף החומרים, שחרור מיגרנות וכאבי ראש, בגוף ועוד. עוד על עיסוי שבדי

 

 

אבנים חמות

שיטה שעשתה את הדרך למערב היישר מאפריקה, בעגה המקצועית מוכרת כטכניקת Geo Thermo-Therapy. זהו טיפול מרגיע ומהנה, מרפה ומשחרר, אורכו כ-75 דקות, על מיטת טיפולים ללא בגדים ובשילוב שמנים ואבנים.

 

המטפל מניח על אזורים כאובים ובעייתיים אבני בזלת המחוממות לטמפרטורה של 55 מעלות, ובעזרת אבני שיש על מנת להקל , להרגיע ולשחרר כאבים פיזיים שונים. המטפל משתמש בסט של 42 אבנים הכולל 8 אבנים ענקיות, 12 אבנים גדולות, 12 אבנים בינוניות ו-10 אבנים קטנות.

 

שילוב אבנים חמות בעיסוי מקנה שחרור פיזי, אך עובד גם על נימי הנפש והאנרגיה. הנחת האבנים החמות מחזיר את אנרגיית האדמה, אל השורש ומחזק את האחיזה על הקרקע ותחושת הביטחון.

 

במישור הפיזי עיסוי אבנים חמות מקל לעין שיעור בשחרור שרירים תפוסים, מסייע בזרימת הדם וחמצן אל אזורים כאובים ותפוסים, וכן בניקוי רעלים ובעיות עיכול. מקל כאבים כרוניים, כאבי צוואר וגב, כאבי ודלקות פרקים וכתוצאה מסייע לאיזון מערכת החיסון ולחיזוק הגוף מפני מחלות ומזיקים.

  

עיסוי ארומתרפי

שילוב של ניחוח = ארומה וטיפול בגוף = תרפיה. ארומתרפיה, תורת טיפול ברפואה האלטרנטיבית ששיטתה מבוססת על שימוש בשמנים אתריים עשויים מפרחים, צמחי מרפא, תבלינים ועצים המותאמים למטופל. השמנים יעילים לטיפול בבעיות שונות מטיפול בבעיות עור ועד בעיות הורמונליות.

 

עיסוי אמצעות שמנים אתריים הוא מעין שתי פעולות בטיפול אחד: ראשית העיסוי עצמו ושנית השימוש בשמנים המסייעים לאיזון מערכות פיזיות בגוף ולהפחתת סטרס ומתח נפשי. העיסוי מהווה שילוב מוצלח של מגע, הרפיה והחדרת שמנים אל מתחת לעור. שיטת טיפול זו יעילה מאחר והספיגה דרך העור איטית וההשפעה נשארת בדם לזמן רב יחסית.

 

העיסוי מפחית מתח פיזי ונפשי, מרפה שרירים, מעורר זרימת דם ולימפה, מעורר את מערכת החיסון, מעורר הרחקת פסולת מהגוף, מקל על כאבים, מוריד נפיחויות וגודש, מעלה מצב רוח ודימוי עצמי על ידי פתיחת חסימות אנרגטיות ומביא לשחרור אנדורפינים.

 

הברשת גוף:

טכניקה לעיסוי עצמי של הגוף באמצעות מברשת.

 

עיסוי הברשת גוף מסייע בהסרת תאי עור מתים, משחרר את הנקבוביות בעור, ובסופו של דבר עוזר לרקמת העור להפריש מהגוף רעלים ביתר יעילות. כמו כן, טכניקה זו ממריצה את מחזור הדם ומשפרת סירקולציה במערכת הלימפה. כאשר נעשית בעונת הסתיו, שיטה זו עוזרת למנוע כניסה של פתוגנים דרך העור לגוף, אשר עשויים לחולל מחלה בעונת החורף.

 

רצוי להשתמש במברשת עם סיבים טבעיים, בעלת ידית ארוכה ונוחה בכדי להגיע לגב.

 

מלאכת ההברשה צריכה להיות תמיד לכיוון הלב, מכף היד לכיוון הכתף, מהקרסול לכיוון הברך והירך. מומלץ להבריש את הגוף בבוקר, או לפני מקלחת, בתנועות עדינות, רכות וקלילות על פני העור. רצוי להתחיל את ההברשה בחלק הקדמי של הגוף ולאחר מכן לעבור לחלק האחורי, להתחיל מצד שמאל של הגוף ואז לעבור לצד ימין, להבריש כל אזור 3-4 פעמים לפני המעבר לאזור הבא. הנחיות כיצד להבריש רגליים, זרועות, אגן הירכיים ועוד.

 

אסור להבריש אזורים עם אקנה, אקזמה, פסוריאזיס, אזורים עם שריטות, צלקות, או דליות. הברשת גוף אסורה במצבים של דלקת אקוטית, מחלות ממאירות, שחפת בהווה או בעבר, טרומבוזיס או אי ספיקת לב. בזמן הווסת רצוי לדלג על אזור הבטן והמותניים, ובמקרים של אסטמה להימנע מהברשת הזרועות והחזה העליון.

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)
   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל