חלב עיזים לחיים בריאים

משחר ההיסטוריה האנושית חלב עיזים ידוע כמרפא ובריא פי כמה מחלב פרה, כעת מחקרים רבים מוכיחים מדעית את הסברה: חלב עיזים מרפא אפטות, מכיל יותר סידן, נח יותר למערכת העיכול, ומכיל פחות לקטוז מחלב פרה. הנה ההוכחות

חיפוש מתכון דיאטטי
מאת: לימור בן חיים, תזונאית קלינית

חלב עיזים שימש לאורך ההיסטוריה האנושית כמקור תזונה משמעותי באזור המזרח התיכון והמדבר. אולם, נראה כי בשל המודרניזציה המתפתחת נשכחה תרומתו המשמעותית כמקור תזונתי חשוב ואחד מאבני היסוד בתזונה הים תיכונית, הידועה כתורמת לבריאות ואריכות ימים.

 

אחת העובדות הידועות ברפואה העממית לגבי חלב עיזים, היא יכולתו המפתיעה לרפא פצעים בפה (אפטות), במיוחד בקרב תינוקות וילדים. הדבר עבר, ככל הנראה, מדור לדור, כתרופת סבתא עתיקה.

 

הוכח מדעית: חלב עיזים הורג אפטות

כיום מה שעבר מדור לדור כתרופת סבתא נגד אפטות, נתמך במחקר מעבדה שנערך בישראל על ידי המרכז הרפואי בילינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל-אביב. תוצאות המחקר חשפו, כי כ-60 אחוז מכמות הווירוס הגורם לפצעים נהרס מחלב עיזים. נמצא, שהחומר הפעיל בחלב תוקף את הווירוס באופן שחוסם אותו מלעבור לתאים אחרים, והווירוס מת

 

החוקרים הגדילו לעשות ובדקו בנוסף, אם ההשפעה מוגבלת לחלב המגיע ישירות ללא פסטור. הם השתמשו בחלב עיזים מפוסטר ומצאו כי תהליך הפסטור כלל לא משנה את ההשפעה  על הווירוס. השפעה דומה של חלב העיזים נמצאה גם על וירוסים נוספים, אך לא בחלב פרה. במקביל עלה, כי חלב עיזים גם מעורר את המערכת החיסונית. החוקרים חשפו לימפוציטים, תאי דם לבנים, של בני אדם לחלב עיזים ומצאו, כי הוא גורם לתאי חיסון אלו להפריש חומרים המשפיעים על מערכת החיסון.

 

עיזים נותנות יותר סידן

לחלב עיזים יש גם את היכולת לתרום, באופן משמעותי, לעליה בצריכת הסידן ולבניית העצמות בקרב ילדים ולמנוע הידלדלות של העצמות, אוסטיאופורוזיס, בקרב מבוגרים. שכן, חלב העיזים מכיל לפחות 10 אחוז יותר סידן מאשר חלב פרה. חשוב לדעת, כי כוס חלב עיזים מספקת כ-30 אחוז מהקצובה היומית של סידן למבוגרים. מנתונים של מחקרים ראשוניים חדשים נמצא, כי יעילות ספיגת הסידן טובה יותר מחלב עיזים לעומת חלב פרה. וכן לספיגתם המיטבית של מינרלים נוספים.

 

עדיף למערכת העיכול

תהליך העיכול של חלב עיזים מושפע מהרכבו. בזכות העובדה כי לחלב עיזים מבנה כדוריות שומן קטנות יותר, המכילות יותר חומצות שומן קצרות ובינוניות, מאשר בחלב פרה, מתנהל תהליך העיכול בצורה קלה יותר. הדבר יכול להשפיע על הרגשה טובה ועיכול נוח יותר, במיוחד בקרב אנשים הסובלים מבעיות עיכול שונות.

 

לעיזים חלבון נבון

חלב העיזים מהווה מקור מיטבי לחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה, החשוב לבניית רקמות הגוף ולגדילה תקינה של ילדים ובני נוער. בכל תזונה מאוזנת חשוב לכלול מקור חלבוני בכל ארוחה ומוצרי חלב עיזים, יכולים, כאמור, להוות גיוון טעים ובריא בבחירת מוצרי החלבון לארוחות השונות.

 

חלב עיזים מכיל הרכב חלבונים, אשר פירוקו בקיבה קל ונוח יותר יחסית, הדבר מאפשר עיכול מהיר וקל יותר. המעבר המהיר בקיבה מהווה יתרון בפעוטות, בילדים, בקשישים ובאנשים הסובלים מבעיות עיכול שונות. אולם, במקרים של אלרגיה לחלבון החלב, מחקרים מדעיים שנערכו לא מצאו ירידה באלרגיה לחלבון חלב עיזים, בהשוואה לחלבון חלב פרה.

 

לחלב עיזים פחות לקטוז מחלב פרה

ואם ברגישות עסקינן, ראוי להתייחס לציבור הסובלים מרגישות ללקטוז, התלויה ברמות הלקטאז, שהינו האנזים המפרק את הלקטוז במעיים. כידוע, שלשולים, גזים וכאבי בטן הינם חלק מהתסמינים כתוצאה מצריכת לקטוז. חשוב לדעת, כי בחלב עיזים יש קצת פחות לקטוז מאשר בחלב פרה, על כן, במקרים מסוימים, יתכן והדבר יהווה יתרון בקרב ציבור הרגישים ללקטוז.

 

חלב עיזים, דלקות וזיהומים

מחקר שנערך במחלקה לביוכימיה באוניברסיטת אוסקה שביפן קבע כי חלב עיזים מסייע בהגנה מפני דלקות וזיהומים. המחקר בחן את הקשר שבין רכיבים ייחודיים הקיימים בחלב עיזים לבין השפעתם על המערכת החיסונית בגוף האדם. מדובר ברכיבים שומניים ייחודיים, הנקראים גנגליאוזידים, המצויים בסוגי חלב שונים וידועים בתרומתם לחיזוק המערכת החיסונית, הודות ליכולתם לנטרל את ההשפעה המזיקה של חיידקים ולהגן מפני דלקות וזיהומים. רכיבים ייחודיים אלו נקשרים לקולטנים של רעלנים המופרשים מהחיידקים ועל ידי כך מנטרלים את פעילותם המזיקה על מערכות שונות בגוף האדם.

 

במהלך המחקר נבדק לראשונה ריכוזם של רכיבים שומניים אלו בדגימות של חלב עיזים, חלב אם וחלב פרה. המחקר בחן את יכולתם והשפעתם של סוגי החלב השונים על נטרול פעילות הרעלנים של חיידקים מזן ויבריו - כולירה ובוטולינום. רעלנים אלו עלולים לפגוע במערכות שונות בגוף כגון מערכת העיכול ומערכת העצבים המרכזית וכתוצאה מכך לגרום לנזקים נוירולוגים קשים, אשר עשויים להביא לזיהום, הרעלה ובמקרים קשים אף לשיתוק ומוות. 

 

מניתוח תוצאות הבדיקות שנערכו, הצטיירה תמונת מצב אופטימית, אשר הצביעה על כך שחלב העיזים הינו היחיד בעל יכולת השפעה המנטרלת את חיידק הבוטלינום. מעבר לכך, חלב העיזים הראה יעילות של 100% בנטרול חיידק הויבריו כולירה, לעומת חלב האם שגילה יעילות של 93% בלבד. מסקנת החוקרים היא, כי לחלב העיזים תרומה משמעותית ביותר נגד חיידקים העלולים לגרום לנזק עצבי, לדלקות ולזיהומים, בהשוואה לחלב פרה וכי יכולתו להגן מפני דלקות וזיהומים הוכחה עתה במחקר מדעי. 

 

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי לביוכימיה ומטבוליזם Glycoconjugate Journal, היוצא בארצות הברית ומצטרף לשורה של מחקרים נוספים אשר מצביעים על תרומתו של חלב העיזים לבריאות ועל יכולתו להשפיע על חיזוק המערכת החיסונית.

 

עוד תזונה בונה:

כללים חשובים לתזונת ילדים

כל היציאות חסומות: איך מתגברים ומונעים עצירות

אם תאכלו שוקולד תבוא מיגרנה 

על שומן, שמן ומה שבניהם: ההבדל בין שומן "טוב" ל"רע" וכמה מומלץ לצרוך ביום

אגוזים במקום קמטים: התזונה שתשמור את פניך חלקים

תזונה ולמידה חלק א' - פחמימות ושומנים

תזונה ולמידה חלק ב' - סוכר ונגזרותיו

סידן: הגדרה ומקורות תזונתיים 

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)

בערוץ דיאטה ותזונה תמצאו את כל המידע העדכני אודות דיאטה, סוגי דיאטות ותזונה נכונה. אם החלטת לעשות דיאטה בריאה או למצוא שיטות הרזיה ללא דיאטה, וגם אם החלטתם ללכת על דיאטת כסאח - אתם במקום הנכון.
אתר bello מביא מידע מעודכן לגבי כל סוגי הדיאטות, בצד מאות מתכונים ותפריטי דלי קלוריות, דרכים לשמירה על בריאות ותזונה מאוזנת באמצעות דיאטות נפוצות, שיטות הרזיה טבעית, מציאת הדיאטה הנכונה ביותר עבורכם ואיך עוברים לאורח חיים שכולל תזונה נבונה.
המאמרים והמידע באתר bello מובאים מפי מומחים בתחומם וביניהם דיאטניות, תזונאים ואנשי מקצוע נוספים.

מתכוני דיאטהתפריטי דיאטהדיאטה לילדיםתזונה נכונהדיאטות מומלצותדיאטה מהירהדיאטניתתזונאיתדיאטה לקיץ, דיאטת אטקינס

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל